| Specification | Details |
|---|---|
| New or Used | Brand new |
| MSRP | $29,139 (Low configuration) |
| Class | Medium MPV |
| Model Version | 2024 2.0ATK 150 km MAX Version |
| Vehicle Type | MPV |
| Power Type | Electric Vehicle |
| Energy Type | Plug‑in hybrid |
| Release Date | 2023-11 |
| Engine | 2.0L L4, 140 hp Plug‑in Hybrid |
| Range | Pure electric: 116 km, Total: 1200 km |
| Charging Time | Fast: 0.5 h, Slow: 3.5 h |
| Quick Charge Capacity | 30–80% |
| Max Power | 134 kW (182 Ps) |
| Max Torque | 300 Nm |
| Transmission | 2‑gear DHT |
| Dimensions | 4920 × 1900 × 1760 mm |
| Body Structure | 5‑door, 7‑seater MPV |
| Top Speed | 170 km/h |
| Acceleration | 0–100 km/h in 8.8 s |
| Fuel Consumption | 1.13 L/100 km |
| Energy Consumption | 18.8 kWh/100 km |
| Drive Motors | Single motor |
| Motor Layout | Front |
| Battery Type | Ternary lithium |
| Battery Capacity | 25.57 kWh |
Wide Range of Brands
Our service department maintain your vehicle.
Car Service & Maintenance
Stay safe on the road for many more years.
Trusted by Thousands
Department maintain your car to stay safe.
|
REGULAR
Kes 3, 988, 070
|
SALE Kes 3, 788, 070
|
SAVE Kes 200, 000
| Condition | New |
| Body | MPV |
| Make | GAC |
| Model | Trumpchi E8 PHEV |
| Mileage | 10kmmi |
| Fuel type | Plug-in hybrid |
| Engine | 2.0L 140 HP L4 plug-in hybrid |
| Year | 2024 |
| Exterior Color | Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic |
| Interior Color | Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern |
| For Sale in Kenya | For Sale in Kenya |
Body
MPV
Fuel type
Plug-in hybrid
Engine
2.0L 140 HP L4 plug-in hybrid
Transmission
2nd gear DHT
Drive
Mileage
10km
summary
- Condition New
- Body MPV
- Make GAC
- Model Trumpchi E8 PHEV
- Mileage 10km mi
- Fuel type Plug-in hybrid
- Engine 2.0L 140 HP L4 plug-in hybrid
- Year 2024
- Exterior Color Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic
- Interior Color Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern
- For Sale in Kenya For Sale in Kenya
- Registered N/A
- History N/A
- Stock id N/A
Features
Overview
Financing
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
Motors Cars Quality
Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2 000 years old.