| Specification | Details |
|---|---|
| New or Used | Brand new |
| MSRP | $16,639 (Low configuration) |
| Class | Compact car |
| Model Version | 2025 650 LiDAR Edition |
| Vehicle Type | Sedan |
| Power Type | Electric Vehicle |
| Energy Type | Pure Electric |
| Release Date | 2024-11 |
| Electric Motor | Pure electric, 224 hp |
| Range | Pure electric: 650 km, Total: 650 km |
| Charging Time | Fast: 0.3 h |
| Quick Charge Capacity | 30–80% |
| Max Power | 165 kW (224 Ps) |
| Max Torque | 240 Nm |
| Transmission | Single‑speed EV gearbox |
| Dimensions | 4865 × 1875 × 1520 mm |
| Body Structure | 4‑door, 5‑seater sedan |
| Top Speed | 163 km/h |
| Acceleration | 0–100 km/h in 7.7 s |
| Energy Consumption | 11.9 kWh/100 km |
| Drive Motors | Single motor |
| Motor Layout | Front |
| Battery Type | Lithium iron phosphate |
| Battery Capacity | 68.1 kWh |
Wide Range of Brands
Our service department maintain your vehicle.
Car Service & Maintenance
Stay safe on the road for many more years.
Trusted by Thousands
Department maintain your car to stay safe.
|
REGULAR
Kes 2, 363, 070
|
SALE Kes 2, 163, 070
|
SAVE Kes 200, 000
| Condition | New |
| Body | Sedan |
| Make | GAC |
| Model | Aion RT |
| Mileage | 10kmmi |
| Fuel type | Electric |
| Engine | Pure electric 224 horsepower |
| Year | 2025 |
| Exterior Color | Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic |
| Interior Color | Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern |
| For Sale in Kenya | For Sale in Kenya |
Body
Sedan
Fuel type
Electric
Engine
Pure electric 224 horsepower
Transmission
Electric vehicle single speed gearbox
Drive
Mileage
10km
summary
- Condition New
- Body Sedan
- Make GAC
- Model Aion RT
- Mileage 10km mi
- Fuel type Electric
- Engine Pure electric 224 horsepower
- Year 2025
- Exterior Color Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic
- Interior Color Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern
- For Sale in Kenya For Sale in Kenya
- Registered N/A
- History N/A
- Stock id N/A
Features
Overview
Financing
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
Motors Cars Quality
Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2 000 years old.