| Specification | Details |
|---|---|
| New or Used | Brand new |
| MSRP | $31,917 (Low configuration) |
| Class | Medium and large SUV |
| Model Version | 2024 143 km Traveler Max |
| Vehicle Type | SUV |
| Power Type | Electric Vehicle |
| Energy Type | Plug‑in hybrid |
| Release Date | 2023-10 |
| Engine | 2.0T L4, 190 hp Plug‑in Hybrid |
| Range | Pure electric: 110 km, Total: 1016 km |
| Charging Time | Fast: 0.36 h, Slow: 3.5 h |
| Quick Charge Capacity | 30–80% |
| Max Power | 274 kW |
| Max Torque | 630 Nm |
| Transmission | 2‑gear DHT |
| Dimensions | 5110 × 1976 × 1780 mm |
| Body Structure | 5‑door, 6‑seater SUV |
| Top Speed | 180 km/h |
| Acceleration | 0–100 km/h in 8 s |
| Fuel Consumption | 1.2 L/100 km |
| Energy Consumption | 19 kWh/100 km |
| Drive Motors | Single motor |
| Motor Layout | Front |
| Battery Type | Ternary lithium |
| Battery Capacity | 25.57 kWh |
Wide Range of Brands
Our service department maintain your vehicle.
Car Service & Maintenance
Stay safe on the road for many more years.
Trusted by Thousands
Department maintain your car to stay safe.
|
REGULAR
Kes 4, 349, 210
|
SALE Kes 4, 149, 210
|
SAVE Kes 200, 000
| Condition | New |
| Body | SUV |
| Make | GAC |
| Model | Trumpchi ES9 PHEV |
| Mileage | 10kmmi |
| Fuel type | Plug-in hybrid |
| Engine | 2.0T 190 horsepower L4 plug-in hybrid |
| Year | 2024 |
| Exterior Color | Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic |
| Interior Color | Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern |
| For Sale in Kenya | For Sale in Kenya |
Body
SUV
Fuel type
Plug-in hybrid
Engine
2.0T 190 horsepower L4 plug-in hybrid
Transmission
2nd gear DHT
Drive
Mileage
10km
summary
- Condition New
- Body SUV
- Make GAC
- Model Trumpchi ES9 PHEV
- Mileage 10km mi
- Fuel type Plug-in hybrid
- Engine 2.0T 190 horsepower L4 plug-in hybrid
- Year 2024
- Exterior Color Deep Blue Pearl, Midnight Silver Metallic, Obsidian Black Metallic, Orange Metallic, Pearl White, Red Multi-Coat, Silver Metallic, Solid Black, Solid White, Titanium Metallic
- Interior Color Beige, Brown, Grey, Jet Black, Jet Red, Multi-pattern
- For Sale in Kenya For Sale in Kenya
- Registered N/A
- History N/A
- Stock id N/A
Features
Overview
Financing
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
Motors Cars Quality
Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2 000 years old.